Home > Apple, Iphone, geek, hardware > Як правильно заряджати телефон та збільшити термін служби батареї

Як правильно заряджати телефон та збільшити термін служби батареї

Передмова:

Давно вже хотілося написати щось такого типу. Я не буду розказувати тут які програми треба виключати в телефонах, щоб він довше тримав заряд батареї чи під яким кутом тримати його біля вуха щоб електрони бігали швидше і т.п. о.О Але хочеться докопатись до тої заритої собаки, яку всі давно шукають і сказати, що якщо хочете мати довге життя батареї – то піклуйтесь про неї!
Усе нижче описане я збирав по форумах і різних статтях, з того часу як став власником досить цікавого і відомого девайсу Iphone;
Давайте відкинемо усіх цих продавців-консультантів які втулюють нам товар і розказують казочки про зарядку і перезарядку телефонів і найдем здоровий глузд. Ага! він таки десь тут сховався.
Історія:

Трошки історії, давно давно… коли телефонами були тікі нокія і еріксон і називали їх сотовими… ух який я старий о.О так от … про що я, тоді люди не парились зарядкою телефона, вони тримали тижнями то якось і незадумувались про правильну зарядку/перезарядкуя телефонів.
Зараз в нашому світі інновацій і усіма любимих “нанотехнологій” є великі “лопати” з кольоровими екранами, по яким мона тицяти пальцем. Хто б міг подумати =\
Усе хватить водички, пішли до теорії і практики:

 • у всіх сучасних смартфонах акумулятори на літієвій основі. Вони досить хороші, мають довгий срок служби, адекватну ємність, але, як я вже казав, якщо про них піклуватись.
 • Кожна батареє має термін роботи. Нажаль на упаковці його не пише, як і надпису “без ГМО”. Розраховується цей термін по різному.
 • Найрозповсюдженіший показник це кількість циклів заряду/розряду батареї під час її використання без зниження її основних властивостей.
Типи батарей:

 • Ni-Cd ~ 1500 циклів. (тут ще залежить від тренування, без них може впасти в два рази, а з ними може піднятись в два рази кілкьість циклів)
 • Ni-MH ~ 500 циклів.
 • Li-Ion ~ 500–1000 циклів. (розповсюдженні в сучасних смартфонах, тренуванню не піддаються!)
 • Li-Pol ~ 500–1000 циклів.

Загальні рекомендації по зарядці/розрядці і експлуатації:

 • Повна/глубока розрядка батареї. НІКОЛИ!! повторяю ніколи не доводіть батарею до повної розрядки, тобто коли телефон просто виключається. Також не рекомендується доводити батарею до мінімальної розрядки. В різних телефонах це індикація в районі 5%-20%. Якщо ж все-таки розрядився телефон, то чим швидше його зарядіть. Батареї на літієвій основі не любюять “відпочивати” і їм це взагалі шкідливо. Тому не зберігайте телефон розрядженим, думка про те, що з батареєю нічого не станеться – хибна. Вона втрачає свої властивості.
 • Перезаряд, також шкідливий для літієвих батарей. Справа в тому, що ємність батареї залежить від температури, тиску. Якщо ви зарядили свій телефон дома, при кімнатній температурі, і отримали 100% зарядку, то це насправді не повна зарядка батареї. Наприклад при виході на мороз і охолодження апарату зарядженість батареї може впасти до 80% і нижче. Також при зарязженні батарея нагрівається. Відповідно якщо не відключати зарядний пристрій то телефон/ноутбук гріється, допустимо заряджаєтсья на 100% і потім охолоджується до кімнатної температури. Тому рекомендую таку річ, зарядили до 100% телефон/ноутбук пр икімнатній температурі, попрацюйте/поюзайте його трішки, але не нагружайте, щоб температура зменшилась) відповідно коли температура зменшиться, поставте ще раз на зарядку. І побачити як воно “добере електронів” і працювати зможете потім довше.
 • З вище написаної рекомендації також слідує, що не переохолоджуйте і не перегрівайте апарат. Зимою носіть телефон у внутрішній кишені куртки, там впринципі найтепліше, але не в сумках чи рюкзаках, які охолоджуються на вулиці зимою до мінусових температур. Якщо ви противник носіння телефону біля тіла (і думаєте що це шкідливо…уф, в нашому світі взагалі усе шкідливо…), так от то старайтесь хоч просто в тепліше місце засунути телефон подалі від тіла. Відповідно і навпаки, не тримайте телефон на сонці чи в машині на лобовому склі, від перегріву розумні телефони виключаються, але більшість може і просто полетіти в теплі краї. Це допоможе зберегти вам хороший стан батареї і її не прийдеться швидко міняти. Ясно, що якщо ви на вулиці, зимою, і в мороз, та просто витягнули на 5 хв порозмовляти телефон, то нічого вашій батареї не буде, взагалі при розмові і юзанні процесор телефон дуже добре гріє. Також лікбез для вікіпедійщиків, літієві батареї зменшують свою ємність, при зменшенні атмосферного тиску. Такщо якщо зібрались полетіти на літаку в високі гори то беріть з собою зарядку ;)
 • Найкраще телефон підзаряджати постійно, так щоб електрончики бігали від графіту до стінок і назад. Що це означає? Поясню: заряджайте телефон як він досягнув відмітки розрядки 40%-50%, на різних телефонах по різному. Причому не бійтесь заряджати літієві акумулятори в телефонах якщо розрядка 70% і ви зарядите до 90%. Це не зашкодить.
 • Ще один міф, який нам розказують консультанти в магазинах,  це те що телефон потрібно 5 раз розрядити повністю і зарядити, щоб натренувати батареї і вона досягла повної ємності. НЕ СЛУХАЙТЕ ЦИХ КОНСУЛЬТАНТІВ і взагалі відійдіть від них – це заразно. Літієві акумулятори не мають “ЕФЕКТУ ПАМ’ЯТІ”, їх не можна “ТРЕНУВАТИ”. Достатньо новий куплений телефон/батарею повністю розрядити/зарядити 1-2 рази, не більше. Знову повторюю, в подальшому НЕ РОЗРЯДЖАЙТЕ ПОВНІСТЮ ТЕЛЕФОН!!
Зарядні пристрої

Давайте тепер поговорим чим цих ненажер заряджати. Як заряджати правильно сказано вище. Розгялнемо не тільки літієві батареї, але й інші:
 • Зарядні пристрої для літієвих батарей (Li-Ion, Li-Pol) заряджають їх до максимума (при відповідній температурі, це вже говорилось вище) після чого перестають подавати струм. Це зрозблено з точки зору безпеки. Відповідно можна залишати телефони на зарядку наніч протягом енної кількість годин і т.п., але не рекомендується. Та і нащо? ітак заряджатись телефон буде 2-3 годинки.
 • Зарядні пристрої для нікілієвих батарей (Ni-Cd, Ni-MH) після повної зарядки продовжують подавати низький струм. В результаті це приводить до перезарядки батареї і відповідно погіршенню її властивостей, в тому числі і ємності.
 • Зарядні пристрої в автомобілі, восновному від прикурювача. Використовуйте їх тільки в крайньому випадку. Просто в машині є великі перепади температури, а також часте зупинення/завід двигуна негативно впливає на здоровя вашого телефону.
 • 4Китайські зарядні пристрої. Ми усі знаєм, що усе робиться в Китаї і т.п. Але і наш час є якісний і неякісний Китай, підробний і оригінал. Оригінал Китай о.О не думав щ околись таке скажу… Так от старайтесь використовувати ОРИГІНАЛЬНІ зарядні пристрої;

Нікілієві акумулятори, ефект пам’яті і тренування


З літієвими ми розібрались, тепер поговоримо про нікілієві. Вони майже не використовуються в сучасних смартфонах, та все ж інформація буде корисною. «Ефект пам’яті» акумуляторів відомий вже багато років. Йому піддаються лише батареї на основі нікелю. «Ефект пам’яті» – це відновлення ємності акумулятора, після втрати в процесі експлуатації, внаслідок збільшення розмірів кристалів активної речовини і зменшення робочої площі цієї речовини. Поверхня активної речовини всередині батареї складається з дрібних кристалів. Саме через те, що вони дрібні, робоча площа велика. Можна подумати, що якщо якась частина цих кристалів збільшиться в розмірі, то робоча поверхня стане більшою. Але згадайте розміри звичайної батареї – там просто немає вільного місця! І, як наслідок, речовині нікуди збільшуватися, то робоча поверхня зменшується.Тобто, якщо раніше вона була горбистою, то тепер згладжується. Чи є шанс «роздрібнити» великі кристали? Так є, але не настільки ефективний.
Перший спосіб: «тренувати» акумулятор, тобто повністю розрядити його, а потім зарядити до максимуму. Досить зазвичай 3-5 подібних процедур підряд. Майте на увазі, що повного розряду батареї в телефоні досягти не вдасться – він вимикається раніше.
Так що доведеться купувати спеціальний зарядний прістрій, оснащений такою функцією.
Другий спосіб: застосування імпульсних зарядних пристроїв.

Уточню лише, що «тренування» у Ni-Cd треба проводити в середньому 1 раз на місяць, а у Ni-MH – 1 раз на 2 місяці.
Це такі основні поради, якщо будуть доповнення чи коментарі то виправлю/допишу.
Усе вище сказане Ctrl+С-тнуте і Ctrl+V-тнуте в свій час з різних форумів, восновному з яблучних і доповнено власною практикою.
 1. Віталій
  December 18th, 2011 at 18:48 | #1

  Дякую за пораду….:)

  • Вероніка
   January 31st, 2013 at 22:28 | #2

   Цікава стаття!!!навіть для мене:я працювала в мобілочці,незнаю як там в інших магазинах,та нас вчили що потрібно розряжати батарею не до повного вимкнення і клієнтам так розказувати.Але про те що батарея заряжається не на 100%-незнала.За хороші рекомендації вдячна)))Скажіть будь-ласка,а звідки у вас така розізнаність про батареї?

   • February 12th, 2013 at 18:36 | #3

    Дякую за коментар, в свій час просто багато цікавився цим, от і зібрався багаж знань, щоб не забути, викав його тут :)

 2. Славік
  December 28th, 2011 at 18:34 | #4

  Дяк, корисна інфа!

 3. Іра
  January 22nd, 2012 at 20:17 | #5

  Дуже сподобалась стаття)

 4. Андій
  February 3rd, 2012 at 22:09 | #6

  Дякую… Якраз це й шукав… :)
  Надалі буду заряджати по інструкції, для Li Ion :)

 5. February 8th, 2012 at 01:48 | #7

  Чесно навіть незнав такого О_о шокувало! спасибі треба по іншому заряджати телефону батарею!Спасибі!

 6. Вадім
  February 20th, 2012 at 18:28 | #8

  Дякую, багато чого корисного дізнався!!!

 7. Віталій
  February 22nd, 2012 at 22:51 | #9

  Чи потрібно обов'язково вимикати телефон під час зарядки? Дякую!

  • February 23rd, 2012 at 00:25 | #10

   ні, не потрібно вимикати, краще навіть якщо він увімкнений

 8. March 8th, 2012 at 22:47 | #11

  Хороша стаття.
  Давно мучило питання про розрядку і зарядку нових телефонних акумуляторів.

 9. маша
  May 27th, 2012 at 20:22 | #12

  спасибі,дуже цікава інформація!!! :)

 10. Олег
  August 24th, 2012 at 12:46 | #13

  Чи можна заряджати телефон і сидіти в оперіміні?

  • August 25th, 2012 at 08:55 | #14

   можна, але заряджатись буде довше і грітись буде сильніше(особливо якщо якийсь флеш ще запуститься на сайті), якщо оригінальна зборка телефона і якісна батарея то все ок, температурні режими витримає. Загалом найкращий варіант то коли телефон зарядився повністю, тоді вже юзати його з включеною зарядкою, а то так будуть дармо ганятись цикли зарядки/розрядки батареї.

 11. Сергій
  February 12th, 2013 at 11:26 | #15

  чи можна заряджати Li-Ion у виключиному стані телефона?

  • February 12th, 2013 at 18:43 | #16

   Так можна, телефону впринципі все рівно, при виключеному стані здебільшого телефон включається в спеціальному режимі заряду, це можна помітити по індикаторах на телефоні, чи екрані. Рекомендую правда включеним його заряджати і при кімнатній температурі.

 12. марян
  April 3rd, 2013 at 18:34 | #17

  це не то

 13. Надыя
  August 2nd, 2013 at 08:32 | #18

  скільки годин потрібно заряжати новий телефон?? Бо в магазины казали 10 годин першы 3 рази

  • OMATIC_HACKER
   August 2nd, 2013 at 18:00 | #19

   Це все залежить від ємності батареї та потужності заряжного пристрою. Просто ставте на зарядку, смартфони зараз самі вміють виключати подачу заряду при зарядці акумулятора повністю, причому показуючи це індикатором чи на екрані. Але 10 годин це якась трішки дивна та придумана цифра.

 14. Віталій
  September 21st, 2013 at 05:36 | #20

  Я водій фури,майже весь час спілкуюся по блютузу,часто користуюсь інтернетом,в мене новий Nexus-4 і я його заряджаю мін.3 рази в сутку.Що б ви порекомендували,краще хай буде майже постійно на зарядці чи отак часто заряджати?

  • OMATIC_HACKER
   September 21st, 2013 at 20:33 | #21

   Нексус – це андроід насамперед. А андроід хоч і зараз акивно розвивається, та все ж батарейку їсть на ура. Плюс гарнітура також пожирач. В Вашому випадку я б звернув увагу на форуми по андроіді та усілякі поради які там дають щодо ергономічного розходу батарейки та оптимізації чого, ця тема дуже велика. Це допоможе. А так, з такою роботою, то тримати постійно на зарядці. Заряд/розряд постійний буде помаленьку зменшувати цикли акумулятора, але його можна замінити в цій моделі легко.

 15. Ulya
  October 10th, 2013 at 15:48 | #22

  А як щодо запасних батарей? У якому стані їх краще зберігати: зарядженому чи розрядженому?

  • OMATIC_HACKER
   October 10th, 2013 at 18:26 | #23

   Перший раз повністю зарядіть, а потім просто підтримуйте заряд в межах 40%-70% підзаряджаючи раз в місяць раз в декілька місяців, це залежить від ємності і перевіряється на практиці.

   Просто якщо батарею повністю розрядити і довгий час в такому стані тримати, то вона з нової перетвориться на добру б/у.

   Також старайтесь, щоб вологість/температура і умови зберігання були сталими. Тобто найкращий варіант холод і сухість, тоді вона буде повільно проходити цикл розрядки, і не часто прийдеться підзаряджати. Багато рекомендують в холодильнику тримати, але це вже Вам вирішувати (там по суті занадто холодно може бути і дуже волого). Найкраще десь в кладовій і т.п. Режим температури потрібний сталий приблизно від 10 до 15. Нівякому разі не мінусові чи великі плюсові температути.

 16. Ulya
  October 11th, 2013 at 00:18 | #24

  Стільки корисної інформації… Дякую Вам! :)

  • OMATIC_HACKER
   October 11th, 2013 at 20:48 | #25

   завжди будь ласка ;)

 17. February 15th, 2014 at 18:20 | #26

  Що робити якщо телефон включається а потім сам виключається?

  • OMATIC_HACKER
   February 21st, 2014 at 18:50 | #27

   це вже в сервіс нести, там варіантів безліч може бути

 18. Маркіян
  February 20th, 2014 at 20:33 | #28

  Дякую ! ! ! :)

 19. Анатолій
  June 15th, 2014 at 00:10 | #29

  Дуже вдячний за інформацію…. Коротко і ясно)

 20. Наталя
  August 12th, 2014 at 21:22 | #30

  Чи нормально те, що саме зарядне дуже нагрівається під час зарядки?

  • OMATIC_HACKER
   September 24th, 2014 at 15:05 | #31

   Звичайно, головне щоб було не дуже "китайське" і якісно зроблене, бо може переплавитись чи навіть зірватись. Тому не раджу залишати пристрої на зарядці, коли йдете з дому.

 21. Ярина
  November 16th, 2014 at 19:30 | #32

  Чи повинен новий телефон заряджатися 2,3 рози по 12 годин?Чи може зарядився до 100% і все?

 22. OMATIC_HACKER
  November 19th, 2014 at 19:12 | #33

  у статті на це питання є детальна відповідь, просто раз зарядыть та й все ;)

 1. No trackbacks yet.
You must be logged in to post a comment.